New Kids

Polița medicală: 31 martie este termenul-limită pentru plata cu facilități. Peste 81.000 de persoane s-au asigurat

Polița medicală: 31 martie este termenul-limită pentru plata cu facilități. Peste 81.000 de persoane s-au asigurat

Urmărește-ne pe Telegram

Descoperă cele mai noi noutăți, sfaturi practice și „cheat-uri” utile pentru părinți.

Mai puțin de o lună până la expirarea termenului pentru polița medicală cu facilități. Peste 81.000 de persoane s-au asigurat deja

Termenul-limită pentru achitarea poliței de asigurare medicală obligatorie la preț redus se apropie de final. Potrivit datelor prezentate de Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM), în primele două luni ale anului, peste 81.000 de cetățeni au achitat prima de asigurare medicală în sumă fixă, cu aproximativ 2.400 mai mulți decât în aceeași perioadă a anului trecut.

Câți cetățeni au beneficiat de reducere

Conform informațiilor furnizate de instituție, circa 80.800 de persoane au achitat prima redusă, în valoare de 2.527 de lei, beneficiind de facilitățile prevăzute de legislație. Alte peste 700 de persoane au optat pentru plata integrală a primei, care constituie 12.636 de lei.

În total, în lunile ianuarie și februarie, din achitarea primei de asigurare medicală în sumă fixă au fost acumulate aproximativ 212 milioane de lei.

Cine poate beneficia de facilități

Reducerea la plata poliței este disponibilă pentru mai multe categorii de contribuabili. Printre aceștia se numără:

  • proprietarii de terenuri agricole;
  • deținătorii de patentă;
  • fondatorii de întreprinderi individuale și gospodării țărănești;
  • persoanele care desfășoară activități independente în comerțul cu amănuntul (cu excepția mărfurilor accizabile);
  • arendașii și arendatorii;
  • persoanele implicate în achiziționarea produselor fitotehnice și horticole;
  • cetățenii străini cu drept de ședere în Republica Moldova;
  • alte persoane neangajate care nu sunt asigurate de Guvern.

31 martie – ultima zi pentru plata cu reducere

CNAM recomandă cetățenilor să achite din timp prima în sumă fixă, pentru a beneficia de protecție financiară în cazul unor eventuale probleme de sănătate.

Termenul-limită pentru plata poliței cu facilități este 31 martie. După această dată, persoanele care nu vor fi asigurate vor trebui să achite prima integrală, în valoare de 12.636 de lei, la care se va adăuga penalitate pentru fiecare zi de întârziere.

Distribuie:
like
0
dislike
0

Articole recomandate